miercuri, 17 februarie 2010

Hufner continua hegemonia Germaniei in intrecerile olimpice

Castigatoarea ultimelor 3 editii ale Cupei Mondiale, Tatjana Hufner, si-a imbogatit palmaresul cu aurul olimpic.

Daca in 2006 era a 3-a in concursul individual, Hufner nu a avut mari emotii in concursul de la Whistler, cu toate ca in prima mansa a fost devansata de austriaca Nina Reithmayer.

Au urmat 3 manse in care Hufner a fost reperul pentru toate competitoarele si cu un timp final cumulat de 2:46.524, a intrat in posesia aurului.

Reithmayer a fost a doua, interpunandu-se intre Hufner si compatrioata acesteia, Natalie Geisenberger, care a castigat bronzul.

Raluca Stramaturaru a fost aproape de top 20, fiind depasita cu 70 de sutimi de Sandra Gasparini din Italia. Cealalta romanca prezenta la start, Mihaela Chiras, nu a terminat cursa.

Aurul obtinut de Hufner, continua dominatia Germaniei in proba feminina, din 1994 toate medaliile de aur fiind cucerite de sportive germance.