luni, 15 februarie 2010

Charlotte Kalla aduce prima medalie pentru Suedia

Suedia a obtinut prima medalie la actuala Olimpiada prin tanara Charlotte Kalla.

Fondista de 22 de ani a fost singura sportiva care a reusit sa coboare sub 25 de minute in cursa de 10 kilometri stilul liber si a castigat astfel aurul. Kalla isi anuntase intrucatva intentiile, dupa ce a castigat la inceputul lunii concursul similar de la Canmore.

Considerata mare favorita, Justyna Kowalczyk, lidera Cupei Mondiale, a terminat a 5-a, la peste 20 de secunde fata de Kalla.

Dubla campioana olimpica, Kristina Smigun-Vaehi, care va implini 33 de ani in acest an, a obtinut argintul, in timp ce o alta fondista cu palmares impresionant, Marit Bjoergen, a terminat pe 3 si a primit medalia de bronz.

Reprezentanta Romaniei, Monika Gyorgy, a sosit a 43-a dntr-un total de 78 de sportive.