luni, 15 februarie 2010

Dario Cologna parcurge cel mai repede 15 kilometri pentru aurul olimpic

Dario Cologna a mai adus un aur Elvetiei, dupa ce s-a impus relativ lejer in cursa de 15 kilometri stilul liber.

Aflat actualmente pe locul 3 in ierarhia Cupei Mondiale si castigator al editiei precedente, Cologna nu a avut rival pe traseu si a fost singurul sportiv din cei 95 care au luat startul, ce a inregistrat un timp sub 34 de minute.

Asteptata batalie dintre el si Petter Northug jr., liderul ierarhiei generale, nu a avut loc, intrucat norvegianul a sosit pe locul 41, la peste doua minute.

El a fost depasit si de romanul Paul Constantin Pepene, care a ocupat locul 37. Celalalt reprezentant al Romaniei, Petrica Hogiu, a incheiat pe locul 57, cu o intarziere de peste 3 minute.

Argintul i-a revenit lui Pietro Piller Cottrer, in timp ce castigatorul Turului de Ski 2010, Lukas Bauer, a obtinut bronzul.