sâmbătă, 13 martie 2010

Domracheva obtine in Finlanda prima victorie din cariera

Cupa Mondiala de biathlon se indreapta spre final, dar situatia in ierarhia generala feminina ramane sub semnul incertitudinii in ceea ce priveste castigatoarea Globului de cristal.

In sprintul de 7.5 kilometri de la Kontiolahti, Darya Domracheva a fost cea care s-a impus, cu toate ca nu mai castigase niciodata o cursa in Cupa Mondiala.

Biathlonista din Belarus a tras cu zero, la fel ca si urmatoarele 3 clasate, dar deplasarea pe schiuri a ajutat-o sa obtina victoria.

Olga Zaitseva a fost a doua la 8.4 secunde, in timp ce Kati Wilhelm a ocupat locul 3 pentru a 19-a oara in cariera.

Desi a fost singura sportiva din primele 18 clasate, care a avut doua tinte ratate, Magdalena Neuner a terminat pe locul 5 si a obtinut sefia in ierarhia generala, in contextul in care, Helana Jonsson a terminat pe 9.