marți, 20 martie 2012

Tripla pentru Jason Lamy Chappuis

Francezul Jason Lamy Chappuis a avut un sezon impresionant si a castigat pentru a treia oara consecutiv Cupa Mondiala de combinata nordica.
Jason Lamy Chappuis

In contextul in care unul dintre principalii sai rivali, Magnus Moan a incheiat pe locul 14, iar Tino Edelamann, care a condus clasamentul in debutul sezonului, nu a reusit sa-si pastreze forma, Akito Watabe a devenit principalul rival.

Lamy Chappuis (foto fis-ski.com) nu a terminat nicio cursa pe care a incheiat-o mai jos de locul secund, trecandu-si in palamares 5 victorii de etapa.

Japonezul Watabe a demonstrat ca si partea de fond poate fi potrivita niponilor si a fost la 48 de puncte de Globul de cristal.

Norvegianul Mikko Kokslien a fost al treilea si ultimul sportiv care a depasit cota 1000 de puncte in actualul sezon.