vineri, 19 februarie 2010

Aur obtinut de Emil Hegle Svendsen, chiar in fata mentorului Bjoerndalen

Sa tot fie Olimpiada pentru Emil Hegle Svendsen. Norvegianul, campion mondial in 2008 la Oestersund in proba individuala si deja vicecampion olimpic la sprint, a facut o cursa impresionanta in cei 20 de kilometri ai intrecerii individuale.

Svendsen a fost in poligon un adevarat pistolar, ratand numai o tinta la ultima tragere. Minutul cu care a fost penalizat nu i-a stricat insa planurile, intrucat celebrul sau compatriot, Ole einar Bjoerndalen, a avut un handicap de doua minute.

Cu toate acestea, omul care are cele mai multe victorii in cariera in lumea sporturilor de iarna, a alergat aproape pe schiuri si a avut la final doar 9,5 secunde intarziere de Svendsen.

Argintul nu a fost primit doar de el, de nicaieri aparand Sergey Novikov, un biathlonist din Belarus, care avea doar o singura clasare in cariera mai sus decat locul 10.

Novikov nu a ratat nimic si asta l-a ajutat sa obtina o clasare istorica.

Aurul lui Svendsen a fost al 5-lea obtinut de biathlonul norvegian in proba olimpica individuala, mai mult decat oricare alta natiune.