sâmbătă, 24 octombrie 2009

Victorie la limita pentru Tanja Poutiainen in debutul Cupei Mondiale

Prima cursa a sezonului din Cupa Mondiala de ski alpin feminin, a oferit o disputa cu cronometrul in mana pentru victorie.

In slalomul urias de la Solden, Tanja Poutiainen a reusit sa triumfe cu un avans minim fata de austriaca Kathrin Zettel. Plecata cu al doilea timp in mansa secunda, Poutiainen a gestionat bine ecartul pe care l-a avut fata de Zettel si a obtinut a 9-a victorie a carierei.

Denise Karbon, schioarea care a inregistrat cel mai bun timp in prima mansa, nu a reusit sa-si conserveze avansul si a terminat in final pe locul 3.

Castigatoarea Cupei Mondiale, Lindsey Vonn, a terminat pe locul 9, intr-o cursa completata doar de 25 de sportive.

Evenimentele neplacute nu au lipsit, castigatoarea Cupei Mondiale din 2007, Nicole Hosp, accidentandu-se la ligamentele genunchiului. Sezonul precedent a fost la fel unul nefericit pentru Hosp, care a lipsit in partea a doua din cauza unei alte accidentari.